###Чорноморець - Динамо - 0:2. Жорстка посадка одеських мрійників ###

«Чорноморець»: Безотосний (к) – Зубейко, М. Берґер, Фонтанельо, Андерсон Сантана (Кутас 82) – К. Ковальчук (Бобко 80), Політило – Де Матос (А. Діденко 78), Шацьких, Рієра – Бурдужан

«Динамо»: М. Коваль – Даніло Сілва, Хачеріді, Віда, Тайво – Міґел Велозу – Ярмоленко, Аруна (Безус 87), Гармаш (С. Сидорчук 90+5), О. Гусєв (к) (Мехмеді 90+1) – Ідейє

Тренер – Олег Блохін

Судді: Абдула (Харків) – О-др Войтюк (Запоріжжя), Ігор Альохін – А. Жабченко (обидва – Сімферополь), В. Романов (Дніпропетровськ)

Попередження: Де Матос 68

В Одесу прийшла справжня весна. Для тих, хто прибув у Південну Пальміру з центру чи Заходу країни п'ятьма днями раніше, щоб переглянути поєдинок збірних України і Молдови, такі природні метаморфози, мабуть, виглядають несподівано. Проте, то море і тут такі зміни звичні. «Чорноморцю» і «Динамо» пощастило грати в, напевне, найоптимальніших для гри в футбол умовах. Показники за Цельсієм, на відміну від градусу футбольного протистояння, не виходили за межі звичних. Шкода лишень, що одеські правоохоронці проявили до цього поєдинку свою звичну лояльність і не застосували підвищених заходів безпеки.

То в матчі Україна – Молдова майже вільний вхід на стадіон, без додаткових перевірок був виправданим, оскільки, по-перше, між молдовськими і українськими фанатами нема ворожості- по-друге, майже відсутнім був ризик стихійних зіткнень. Але навіть попри те вільний вхід у змішану зону, де знаходяться футболісти і офіційні особи, звичайних вболівальників – це був перебір. Зараз же міліціянти не відгородили гостьовий сектор спеціальним кордоном і це призвело до показаних на всю країну зіткнень ще до матчу.

Втім, перейдемо до матчу. Наставник господарів Роман Григорчук в стартовому складі якщо чимось й здивував, то лише тим, що зліва в обороні вперше навесні виставив Андерсона Сантану, а Павла Кутаса залишив у резерві. Місце у воротах зайняв воротар Дмитро Безотосний. Справа в обороні діяв Євген Зубейко, в центрі – Маркус Берґер і Пабло Фонтанельо. Дует опорних пів оборонців склали Кирило Ковальчук і Сергій Політило. Під єдиним нападником Лучіаном Бурдужаном діяли Сіто Рієра (зліва), Лео Де Матос (справа) і Максим Шацьких. Для Максима то був перший поєдинок в основі «Чорноморця».

Тренер киян Олег Блохін виставив саме тих польових гравців, яких ми прогнозували в анонсі матчу. Виняток – воротарська позиція: Олександра Шовковського наставник залишив у запасі, а довірив місце в основі Максимові Ковалю. В обороні справа наліво діяли Даніло Сілва, Євген Хачеріді, Домаґой Віда і Тайє Тайво. Роль «хвилеріза» виконував Міґел Велозу, над ним розташувалися Лукман Аруна і Денис Гармаш. На флангах атаки діяли Андрій Ярмоленко та Олег Гусєв. Відповідно, Олег Блохін не став звертати уваги на Олегові докори на адресу Олексія Михайличенка. На вістрі атаки – Браун Ідейє.

Поєдинок команди почали дуже обережно. Настільки, що їхні дії можна було охарактеризувати спільним визначенням «розвідка». При цьому першими свої наміри в стартових десять хвилин розкрили одесити. Господарі продемонстрували, що вони збираються наступати з акцентом через правий край, очевидно, зваживши, що при захисті власних воріт Тайво менш дисциплінований, ніж його партнер за обороною з протилежного флангу Даніло Сілва. Зрештою, кілька обережних випадів до серйозної небезпеки не призвели, а першу гостроту одесити створили, нав'язавши суперникові боротьбу і вигравши її в середині поля. Момент завершився дальнім неточним ударом Рієри.

Взагалі, з початком другої третини тайму атакувальні наміри одеситів стали проглядатися значно чіткіше. Фактично, господарі діяли по-динамівськи – застосовували пресинг і намагалися наступати через фланги.

Разом з тим, мусимо відзначити, що вже на 16-й хвилині кияни цілком могли залишитися в меншості. Отримавши передачу на хід, Бурдужан намагався втекти від Хачеріді. Євген, звісно, поклав руки на спину суперника, але падав румунський легіонер «Чорноморця» з власної волі. Хачеріді це не сподобалося і, перебуваючи поряд з лежачим суперником, Євген вдарив суперника по м'якому місцю. Рефері жодної крамоли в діях центрбека гостей не побачив, хоча дії Євгена заслуговували мінімум на попередження.

В грі «Динамо» найбільше кидалася в очі неспроможність організовувати атаки з флангів. Спроби пройти оборону суперників через центр виглядали надто прямолінійно. Власне, тому й не повинно дивувати, що за перших півтайму кияни вдарили у напрямку воріт господарів лише раз – після того, як заблокований Шацьких Гармаш заробив метрах в 30-ти від рамки суперника штрафний, а Міґел Велозу ударом низом у стулку не влучив. Власне, постріл того ж португальця метрів з 35-ти через п'ять хвилин теж виглядає на фоні нездатності організувати в атаці щось путнє жестом відчаю.

Втім, не дарма кажуть, що вода камінь точить. Наполегливо пробиваючись через центр, на 30-й хвилині кияни таки отримали першу на дві команди реальну нагоду відзначитися. Коваль вибив м'яч від своїх воріт, Аруна в боротьбі за верховий м'яч поряд з чужим штрафним майданчиком перестрибнув Берґера і скинув м'яч на Гармаша. Денис чисто виходив з Безотосним сам на сам, однак пробив прямолінійно, точно у воротаря. Зрештою, Безотосного, котрий вчасно висунувся з лінії, теж треба відзначити. А вже через хвилину той же Гармаш, вірогідно, мав заробити для киян штрафний метрів з 16-ти. Берґер, намагаючись зупинити українського хавбека, в м'яч зіграти не встиг, а вдарив динамівця по нозі. Проте арбітр не вважав, що одесит порушив правила.

На 35-й хвилині Гармаш втратив ще один шанс відзначитися. Момент Денисові створили, розігравши у дотик багатоходівку, Велозу, Гусєв та Ідейє. В завершальній фазі Ідейє скинув м'яч головою на Гусєва, а Олег пробив через себе. Врешті, удару не вийшло, проте вдалася передача на Гармаша, котрий знову опинився на вістрі власної атаки. Можливо, Денис не очікував, що зможе дотягтися до м'яча. Так чи інакше, своєчасно дотягтися до м'яча Гармаш не встиг і, лише зачепивши «кулю», у ворота не влучив.

Якщо Київ зосередився виключно на комбінативній грі в центральній зоні, то одесити в другій половині першого тайму, зосередившись на довгих передачах на хід Бурдужану, діяли ще простіше. Лучіан, звісно, намагався чіплятися за м'яч і в одному з епізодів ледь не втік від Віди, але впав, вимагаючи призначення штрафного, але загалом динамівські оборонці шансів румунському нападникові не давали. Загалом же по першій половині можна було зробити висновок, що перемоги більше жадає «Динамо». З дій одеситів можна було зробити висновок, що вони будуть не проти підсумкової нічиєї.

Проте вже на самому початку другої половини тактика гри на утримання, якщо вона й існувала, стала утопічною. Кияни провели одну з перших в матчі атак через фланг і відразу відкрили рахунок. Гусєв, знаходячись на лівому фланзі, віддав м'яч на Аруну, а сам помчав відкриватися у штрафний майданчик. Лукман віддав передачу в напрямку Олега, а Гармаш, який знаходився на шляху передачі, невловимим дотиком скоригував пас лівіше. Гусєв опинився абсолютно без опіки і в дотик спрямував м'яч у дальній кут – 0:1.

Вже через хвилину кияни створили другу небезпеку, провівши атаку через правий край. Гармаш навісив, а Ідейє з незручної ситуації вдарив головою у руки Безотосному. Безперечно, пропущений м'яч господарів ошелешив і попервах вони не могли прийти до тями. Кияни ж в свою чергу, потримавши суперника за інерцією ще трохи в напрузі, поступово почали діяти, озираючись на власні ворота, тобто, з акцентом на контратаки. Правда, одесити переходити в масований наступ теж не поспішали, продовжуючи завантажувати довгі діагоналі в напрямку Бурдужана.

Зрештою, свій перший в цьому матчі реальний шанс відзначитися «Чорноморець» отримав на 61-й хвилині. Рієра подав м'яч з кута поля, Ідейє замість вибити «кулю» на ближній стійці, грубо помилився і, як наслідок, дав нанести удар головою без перешкод Шацьких. Велике щастя Брауна, що в рамку Максим не влучив. Минуло ще п'ять хвилин і господарі створили другий аналогічний момент. Знову корнер зліва подав Рієра, на цей раз спрямувавши м'яч на дальню стійку. Непереконливо в цьому епізоді зіграв Коваль, котрий спершу пішов на перехоплення, потім зупинився. Врешті, на передачу з глибини вибіг Фонтанельо і, перестрибнувши Хачеріді, пробив – поруч зі стійкою.

«Динамо» відповіло в стилі суперника. Спершу після довгої передачі прийняв м'яч, але трохи затримавшись, не зумів пробити зі зручної позиції Ідейє. М'яч з-під ноги Брауна на кутовий вибив Зубейко, а після подачі корнера на випередження вдало зіграв Гусєв, втім, Олегів удар Безотосний забрав намертво. На 71-й же хвилині чергову гостроту ініціював Тайво. Після його подачі справа м'яч під удар Гусєву скинув Ідейє. Олег з 17-ти метрів пробив сходу поруч зі стійкою. А вже через хвилину настала розв'язка. Після передачі Аруни справа Берґер вибив м'яч головою навмання. На підхопленні першими були кияни. Гармаш віддав передачу в штрафний майданчик на Ярмоленка. Андрій міг бити відразу, але зупинився, розвернувся, прибрав під себе Ковальчука і вдарив на виконання в дальній кут – 0:2.

Господарі відверто запанікували і на мить взагалі втратили контроль над грою. Як наслідок, після провалу одеситів в середині поля ледь не добив суперника Аруна. Лукман отримав м'яч метрах в 35-ти від воріт і, маючи перед собою оперативний простір, не входячи в штрафний майданчик, намагався вразити щокою дальній від себе кут – неточно.

На 78-й хвилині Григорчук випустив на допомогу Бурдужану другого потужного форварда – Анатолія Діденка. Щоправда, щоб дати нападникам поборотися, спершу необхідно забезпечити їх передачами. На це одесити в їх приреченому стані були не здатні. І заміна Ковальчука на Івана Бобка була спрямована якраз на те, щоб цей пас з'явився. Не допомогло, бо через втому в «моряків» в останніх десять хвилин виникали труднощі навіть з виведенням м'яча зі своєї половини. Випускаючи Павла Кутаса замість Андерсона Сантани, Григорчук намагався додати оборонним побудовам своєї команди банальної рухливості. Чи вдалося? Сумнівно, бо на 85-й хвилині «Динамо» мало ще один шанс забити втретє. Знову зліва в центр штрафного майданчика м'яч спрямував Тайво, Ідейє зробив скидку на Гармаша, Денис же віддав під удар Велозу. Міґел вдарив сходу, а м'яч після його пострілу влучив в оборонця одеситів і відскочив на лівий кут воротарського майданчика, на забутого суперниками Ярмоленка. Андрій, втім, у ворота не влучив.

Очевидно, чудес не буває. Пригадується, ще три тижні тому одеські вболівальники на форумах нашого сайту заявляли, мовляв, бажано, щоб їхніх зірок не викликали у збірну, бо їм потрібно поберегти сили для клубних звитяг. На ділі ж вийшло, що у протистоянні зі збірниками реальними хвалені Політило, Ковальчук і компанія виглядали старанними новачками, яким до рівня Гармаша, Велозу і Аруни ще працювати й працювати...-