###Бездіяльність за ворітьми: три проти дванадцяти ###

Напередодні старту весняної частини українського чемпіонату пропонуємо читачам UA-Футболу самотужки проаналізувати: яка користь від присутності додаткових асистентів арбітра? До вашої уваги три відеонарізки з епізодами відповідного характеру, відзначені експертами нашого видання Мирославом Ступаром і Сергієм Шебеком в період з 11-го по 18-й тури. Десять стартових ігрових днів у цьому контексті ми теж розбирали й отримали наступну статистику: три корисних дії суддів за ворітьми, які допомогли рефері в полі прийняти правильні рішення, проти 18-ти моментів, у яких додаткові асистенти не допомогли головним арбітрам виправити помилку. Нинішня статистика трохи м'-якша: три позитивних проти 12-ти негативних прикладів.

Попри те, складно не погодитися з паном Ступаром, який при підготовці даного матеріалу сказав: «У тій критичній економічній ситуації, в якій нині знаходиться Україна, саме явище додаткових асистентів виглядає надмірною розкішшю. Нині всі намагаються економити: міністри їздять на метро, прем'єр вилітав на міжнародні зустрічі в економ-класі. Натомість футбольні органи України продовжують витрачати чималі кошти на діяльність людей, користі від діяльності яких не видно».

Тож розпочнемо з епізодів, де втручання додаткових асистентів допомагало рефері в полі виправити помилки.

11-й тур. «Ворскла» - «Динамо» - 2:2. Суддя – Віталій Годулян (Одеса), додатковий асистент – Віталій Дяденко (Кіровоград)

43-тя хвилина. Нападник «Ворскли» Олег Міщенко подав м'яч з кута поля. На передачу намагався вийти Володимир Чеснаков, але вгорі він до м'-яча не дотягнувся. Перервав навіс, знаходячись за спиною у полтавця, Оґнєн Вукоєвіч. Додатковий асистент підказав судді в полі, що хорват зупинив м'яч за допомогою руки. Рефері призначив пенальті, після реалізації якого «Ворскла» вдруге в матчі вийшла вперед.

18-й тур. «Металург» Д – «Ворскла» - 4:1. Суддя – Сергій Даньковский (Київ), додатковий асистент – Юрій Фощій (Черкаси)

64-та хвилина. Після подачі гостями штрафного Даніло перервав політ м'-яча у власній штрафній площі за допомогою руки. Рефері після тривалої паузи. Отримавши вказівку від помічника за ворітьми, призначив у ворота господарів пенальті.

18-й тур. «Говерла» - «Таврія» - 2:1. Суддя – Юрій Мосейчук (Чернівці), додатковий асистент - Віталій Дяденко (Кіровоград)

48-ма хвилина. Кримчанин Володимир Коробка увійшов до штрафного майданчика суперників по центру і потім практично впритул зблизився з лицьовою лінією. Там його жорстко атакував Александру Дандя. Арбітр після підказки помічника за воротами призначив у ворота господарів справедливий пенальті.

На жаль, на цьому «результативна активність» додаткових асистентів вичерпується. Решта епізодів їхньої роботи характеризують бездіяльність суддів за ворітьми. Особливо «відзначився» кримський рефері Юрій Вакс.

11-й тур. «Карпати» - «Таврія» - 2:1. Суддя – Анатолій Абдула (Харків), додатковий асистент – Юрій Фощій (Черкаси)

42-га хвилина. У той момент, коли м'ячем заволодів воротар кримчан Дамір Кахріман і футболісти обох команд виходили з штрафного майданчика «Таврії», щось не поділили сімферополець Аніс Буссаїді та львів'янин Олександр Гладкий. Після ледь помітного кивка головою з боку Аніса Олександр, тримаючись за обличчя, впав. Абдула, отримавши підказку від когось із помічників, попередив обох учасників інциденту, хоча з повтору випливає, що грубо грав виключно сімферополець і його дії заслуговували на вилучення.

11-й тур. «Арсенал» - «Севастополь» - 3:1. Суддя – Олександр Головков (Сєвєродонецьк), додатковий асистент – Володимир Бондар (Харків)

32-га хвилина. Киянин Андрій Хомин у власному штрафному майданчику виткнув м'-яч у підкаті з-під ноги Олександра Ковпака. Нападник «Севастополя» при цьому впав і арбітр, повагавшись, після підказки від Бондаря вказав на одинадцятиметрову позначку. Завдяки цьому сумнівному пенальті гості відкрили рахунок у матчі.

44-та хвилина. Після подачі гостями кутового центральний оборонець «Арсеналу» В'ячеслав Шарпар, поклавши руки на плечі Пилипа Будківского, завалився на газон разом із суперником. Арбітр не вважав, що в діях киянина було щось заборонене, а додатковий асистент виправити цієї похибки Головкову не допоміг.

12-й тур. «Динамо» - «Металург» Д – 9:1. Суддя – Олександр Дердо (Іллічівськ), додатковий асистент – Анатолій Абдула (Харків)

14-та хвилина. Після передачі динамівця Андрія Ярмоленка справа його партнер за командою Юнес Беланда відразу пробив метрів з восьми. Врятував «Металург» Василь Прийма, але перегородив шлях польоту м'яча оборонець за допомогою руки. На одинадцятиметрову позначку арбітр не вказав.

12-й тур. «Дніпро» - «Металіст» - 2:1 (перша частина матчу). Суддя – Анатолій Жабченко (Сімферополь), додатковий асистент – Юрій Вакс (Сімферополь)

31-ша хвилина. Після поданого капітаном «Металіста» Хосе Сосою кутового Дієґо Соуза першим вибіг на м'яч на ближній стійці і п'ятою, між ніг Русланові Ротаню, продовжив передачу. У якомусь метрі від воріт на м'яч кожен зі своєю метою кинулися харків'янин Едмар і дніпрянин Джаба Канкава. У підсумку м'яч разом з гравцями полетів у напрямку лінії воріт. Звідти «кулю» рукою вибив воротар господарів Денис Бойко. Арбітр зустрічі після підказки додаткового асистента вирішив зарахувати гол. З повтору видно, що це була помилка, адже повністю м'яч лінії воріт не пересік.

14-й тур. «Металург» З – «Металург» Д – 0:0. Суддя – Віталій Романов (Дніпропетровськ), додатковий асистент – Юрій Вакс (Сімферополь)

85-та хвилина. Після подачі гостями кутового Жуніор Мораєш на ближній стійці виграв верхову боротьбу у Саші Баліча і скинув м'яч у межі воротарського майданчика, звідки Джордже Лазіч в падінні спрямував «кулю» у ворота. Але арбітр за підказкою додаткового асистента голу не зарахував, зафіксувавши неіснуюче порушення з боку Мораеша.

15-й тур. «Ворскла» - «Металіст» - 1:1. Суддя – Юрій Вакс (Сімферополь), додатковий ассистент – Дмитро Кутаков (Бровари)

81-ша хвилина. Провівши швидку перепасовку у дотик, харків'яни вивели на ударну позицію справа Алехандро Ґомеса. Той з гострого кута вдарив, а Дмитро Непогодов м'яч відбив. На добиванні намагався зіграти Марко Девіч, але у ворота він не потрапив. Не потрапив тому, що під час удару ногу нападника «Металіста» зачепив Євген Ткачук. Пенальті арбітр не призначив.

15-й тур. «Металург» Д – «Дніпро» - 1:1. Суддя – Юрий Можаровський (Львів), додатковий асистент – Віктор Швецов (Одеса)

21-ша хвилина. Після довгого закидання зі своєї половини поля дніпрянин Роман Зозуля на швидкості вривався у штрафний майданчик суперників. Вдарити Роман не зміг, оскільки впав, завалившись на газон після удару по ногах від Василя Прийми. На одинадцятиметрову позначку рефері не вказав.

15-й тур. «Зоря» - «Динамо» - 2:0. Суддя – Анатолій Абдула (Харків), додатковий асистент – Юрій Мосейчук (Чернівці)

17-та хвилина. Коротку перепасовку динамівців Юнеса Беланди і Дьемерсі Мбокані біля власного штрафного майданчика перервав оборонець «Зорі» Максим Білий. Вийшло невдало – м'яч від ноги луганчанина полетів пасом на хід Олегу Гусєву. Олег прострілив у район дальньої стійки, де на пас виходив Жермейн Ленс. Однак в останню мить голландця затримав за руку Артем Гордієнко. Пенальті рефері не призначив.

15-й тур. «Карпати» - «Чорноморець» - 1:1. Суддя – Анатолій Жабченко (Сімферополь), додатковий асистент – Сергій Березка (Київська область)

45-та хвилина. Отримавши розрізний пас від Сіто Рієри, одесит Олексій Антонов міг виходити на побачення з Олександром Ільющенковим, проте впав після жорсткого зіткнення з центральним оборонцем суперників Ґреґором Балажіцом. Суддя не вважав, що львів'-янин порушив правила. З повтору видно, що рефері помилився, а помічник за ворітьми йому не допоміг.

17-й тур. «Динамо» - «Говерла» - 3:0. Суддя – Олександр Головков (Сєвєродонецьк), додатковий асистент – Юрій Вакс (Сімферополь)

29-та хвилина. Після передачі зліва від Юнеса Беланди воротар гостей Олександр Надь невдало зіграв на виході. М'яч від його рук полетів в район дальньої стійки, де разом з «кулею» у ворота в'їхав Жермейн Ленс. Суддя гол зарахував, не зваживши, що голландець підіграв собі рукою.

18-й тур. «Зоря» - «Дніпро» - 3:0. Суддя – Анатолій Абдула (Харків), додатковий асистент – Віктор Швецов (Одеса)

90-та хвилина. Нападник «Дніпра» Євген Селезньов впав після того, як йому в ноги кинувся воротар суперників Кршеван Сантіні. Рефері призначив пенальті. Судячи з телеповтору, правил воротар не порушував.